Voda z kohoutku je levnější

andres-siimon-KOh8ShapWMw-unsplash

Voda z kohoutku je levnější 

Dokážete si představit, že byste za něco zaplatili 1000krát víc? Třeba 2000 Kč za rohlík? Balená voda stojí 100 až 2000krát víc než voda z kohoutku.Přitom cca 15 % ceny balené vody je cena za reklamu. Bez ní by si totiž balenou vodu žádný svéprávný člověk nekoupil... zamyslete se nad tím. 

Balená voda je obří zátěž pro životní prostředí 

Studie životních cyklů nápojových obalů v ČR vypracovaná v roce 2007 pro Ministerstvo životního prostředí ukazuje, že na jednu 1,5 l plastovou láhev se spotřebuje 6,5 MJ energie, což je stejně jako na 45 minut žehlení. Na skleněnou láhev o objemu 0,25l je třeba neuvěřitelných 2 230 litrů vody. V kontrastu s tím výroba pitné vody pro vodovody má až milionkrát menší dopad na životní prostředí. Při výrobě balené vody je každý rok použito 2,7 milionu tun plastické hmoty. 

Problém začíná u extrakce a zpracování ropy na výrobu plastových lahví. Za jeden rok spotřebovaná ropa na výrobu lahví v USA by naplnila nádrž milionu aut. Spousta energie je vynaložená na výrobu lahve, a ještě víc na její přepravu a hlavně likvidaci. Osmdesát procent

použitých plastových lahví pak skončí v zavážce odpadu, kde zůstanou několik tisíc let, nebo ve spalovně, kde se při jejich likvidaci produkuje toxický odpad. Nebo se prostě pošlou do Indie, kde je čeká v lepším případě downcycling, v horším jednoduché navezení na hromadu. Jen Američané nakoupí více než půl miliardy lahví každý týden. Tolik lahví postavených za sebou by 5krát obtočilo zeměkouli. Češi utratí za balenou vodu přes sedm miliard korun za rok. Co Čech, to 268 vypitých litrů ročně. 

Koupili byste si jiný produkt, jehož obal stojí mnohonásobně více, než obsah? Balená voda je nesmyslný luxus 

Miliarda lidí na světě nemá přístup k čisté vodě. A přesto města utrácejí miliony dolarů za likvidaci plastových lahví, které vyhazujeme. Přitom pouhá jedna koruna zajistí pitnou vodu na celý den pro 2 děti. Kolik zaplatíte za jednu jedinou balenou vodu v obchodě? Sám ředitel Karlovarských minerálních vod dokonce řekl: "Láhev Mattoni stojí restaurace čtyři koruny, prodávají ji za třicet.

Zpět do obchodu